מערכות אל פסק תלת פאזיות

מערכות אל פסק תלת פאזיות הן שיטה נפוצה לייצור והולכת אנרגיה חשמלית. השיטה הזו מבוססת זרמי חילופין שבתדר זהה, בשיטה זאת זורמים שלושה מוליכים חשמליים, כשבין הזרמים יש הפרשי מופע של 120° מעלות.

 במערכת תלת-פאזית סימטרית, יש שלושה מוליכים שנושאים זרם חילופין בדיוק באותו תדר ובאותה משרעת מתח, יחסית לנקודה המשותפת שנקראת "נקודת האפס", יש לקחת בחשבון, שיחד עם הפרש המופע, שליש אורך גל בנקודה המשותפת,  מיוחסת לרוב לקרקע.

 לעיתים קרובות, מוליך נושא הזרם שנקרא "אפס" נקרא גם "ניוטרל". בעקבות הפרש המופע, שהוא ההפרש שבין הפאזות. מידת המתח על מוליך, מגיע לשיא בשליש של המחזור לאחר אחד המוליכים הנוספים ושליש של המחזור לפני המוליך הנוסף. עיכוב מופע, מייצר הפרש מתחים באופן קבוע בין המוליכים שמאפשר הפעלת מכשירי חשמל.

 

זה מאפשר גם ליצור שדה מגנטי מסתובב, באמצעות מנוע חשמלי וליצור סידור פאזה אחר, דו או חד מופעי וזאת באמצעות שנאים. מתח בין מוליכים, נקרא "מתח שלוב" והמתח שבין המוליכים לנקודת היחוס, נקרא "מתח פאזי". מערכת שלושה שלבים סימטריים המתוארת כאן, נקראת גם מערכות תלת-פאזיות.

 למרות שניתן לתכנן וגם ליישם מערכות כוח חשמלי תלת-פאזיות, מתח שאינו שווה או אם קיימים הפרשי פאזה לא-סימטריים, הן לא יכולות להיות שימושיות בפועל וזאת כי אין להן את היתרונן החשוב ביותר של מערכת סימטרית.

 

במערכת אל פסק תלת-פאזית שמזינה את העומס באופן מאוזן וליניארי, יוצא שסכום הזרמים בכל רגע נתון של שלושת המוליכים, הוא אפס. כך שבמילים אחרות, הזרם החשמלי שבכל מוליך, שווה בגודלו בדיוק לסכום הזרמים שבשניים האחרים, אך עם סימן הפוך של + או -. נתיב החזרה של הזרם שמתרחש בכל מוליך פאזה, הוא שני המוליכים האחרים.

יתרונות מערכת תלת פאזית לעומת מערכת חד-פאזית

אנשים אשר שוכרים משרדים חייבים לזכור לייצר מספיק מקום לשרתים. יש כיום המון חוות שרתים, בעיקר עבור אתרים גדולים, אך חדרי שרתים בהחלט יכולים לתת מענה נוח עבור עסקים קטנים באופן יחסי, שרוצים לחסוך כסף ולעשות את הכול "אין האוס".

בנוסף, הרבה יותר קל לטפל בבעיות כאשר חדר השרתים נמצא מעבר לפינה ומעבר לכך, קל יותר להקטין או להגדיל את חוות השרתים, בהתאם לצורך העולה מן השטח. חדר שרתים איכותי מאפשר לכל המחשוב לעבוד בצורה אידאלית ובבטחה, והוא אוגר בתוכו את כל מערכות החברה, כולל מידע ובטחון, כך שיש לשמור עליו היטב מכל משמר.

העברת האנרגיה יעילה יותר במערכות אל פסק תלת פאזיות בהשוואה לחד פאזיות מכיוון שכך ניתן לחלק את העומסים בצורה שווה ולמנוע בלאי גבוה וחימום יתר למערכת החשמל.

 בחד פאזי, המעגל הבסיסי מקשר בין מקור המתח לבין הצרכן באמצעות שני מוליכים. המשמעות היא מערכת תלת פאזית שיכולה להעביר אנרגיה שגדולה פי 3 בהשוואה למערכת חד פאזית ועם כמות מוליכים שגדולה רק פי 1.5. בנוסף לחיסכון במספר המוליכים, הקטנה של מספר מוליכים, מתבטאת בנוסף בהפסד אנרגיה נמוך יותר בעקבות ההתנגדות שקיימת במוליכים. שתי התכונות אללו, הופכות משמעותיות יותר כשמדובר בהולכה של כמויות אנרגיה חשמלית גדולות.

 

חברת רוט די סי אי  בע"מ היא מהמובילות בישראל לאספקה, שירות והתקנה של מערכות אל פסק תלת פאזיות (UPS) ובהספקים גדולים במיוחד.  לחברה יש וותק וניסיון מוכחים בכל הנוגע למערכות מסוג זה. טכנאים ומהנדסים של החברה, עוברים הכשרות וקורסים מקצועיים על ידי היצרן. חברת רוט די סי אי בע"מ  משווקת, תומכת ומתקינה מערכות אל-פסק. מערכות אלו הן מהמתקדמות בעולם ובעלות ניצול גבוה במיוחד, הפסד מינימלי, אמינות גבוהה ואין לה מתחרים בקטגוריה. מאות מהמוצרים שלה מותקנים כיום בכל רחבי הארץ.

לחברה יש את היכולת לספק פתרונות מלאים וכוללים לתשתיות החשמל, כולל התקנה והפעלה לכלל חדרי השרתים והתקשורת. הפתרון  כולל תכנון, אפיון וגם הכנת התשתית החשמלית להתקנה והפעלה. ברשותנו מערך שירות שמבוסס על מהנדסי חשמל מומחים בתחום שעברו את ההדרכות וההסמכות הנדרשות על ידי "שניידר אלקטריק" להתקנות ובדיקות חשמל באתרי הלקוחות. החברה ידועה בהשקעה באנשי המקצוע העובדים בה, לטווח הרחוק ובערך המוסף המתגלגל אל הלקוחות בעקבות כך ובליווי המקצועי של מהנדסי החברה .

דילוג לתוכן