מערכות אל פסק חד פאזי

 

בעולם של היום, חשמל הוא חלק חיוני מחיינו, וחשוב להבטיח שאספקת החשמל תהיה רציפה וללא הפרעות. הפסקות חשמל, גם אם הן נמשכות דקות ספורות, יכולות להוביל להפסדים משמעותיים לעסקים ואף עלולות לסכן חיים בסביבות קריטיות כמו בתי חולים. כאן נכנס לתמונה אספקת אל-פסק (UPS). במאמר זה, נדון במערכות חד-פאזיות ב-UPS, היישומים שלהן וביטויים שחשוב לדעת.

מהן מערכות חד פאזיות?

 

מערכות חד פאזיות הן מערכות חשמליות המשתמשות במקור מתח יחיד של זרם חילופין (AC). סוג זה של מערכת משמש בדרך כלל ליישומים למגורים ומסחריים קטנים, כגון הפעלת מנועים חד פאזיים, תאורה ועומסים קטנים אחרים. 

מערכת חד פאזית בדרך כלל זולות יותר להתקנה מאשר מערכות תלת פאזיות, והן יכולות לספק אספקת חשמל אמינה ויעילה. מערכות חד פאזיות משמשות בדרך כלל ליישומים בהספק נמוך, כגון הפעלת מנועים קטנים, תאורה ועומסים קטנים אחרים. 

הם משמשים גם בסוגים מסוימים של יישומים תעשייתיים, כגון ריתוך ושאיבה. מערכות חד פאזיות משמשות גם במערכות אנרגיה מתחדשת, כגון טורבינות רוח ומערכות פוטו-וולטאיות סולאריות.

יישומים של מערכות חד פאזיות

מערכת חד פאזית משמשות בדרך כלל ביישומים הדורשים כמות נמוכה של כוח, כגון תאורה, חימום ומנועים קטנים. הם משמשים גם בציוד אלקטרוני כגון מחשבים, מדפסות ומכשירי חשמל ביתיים כמו מקררים ומזגנים.

 

 בנוסף, מערכת חד פאזית נמצאת בשימוש נרחב ב-UPS, כדי לספק אספקת חשמל רציפה במקרה של הפסקת חשמל.

ביטויים שחשוב להכיר בנוגע למערכות חד פאזיות

UPS: ספק כוח אל-פסק (UPS) הוא התקן המספק כוח גיבוי לסוללה, כאשר רשת החשמל כושלת, הפסקת חשמל או משתנה מעבר לרמות המקובלות.

  On-Line

UPS מקוון (on-line ) הוא סוג של UPS המספק אספקת חשמל רציפה, על ידי המרת קלט ה-AC ל-DC, המשמש לאחר מכן להפעלת העומס.

  Line Interactive

UPS קו אינטראקטיבי המווסת את המתח החשמלי, על ידי הגברתו או דחייתו למעלה או למטה, בהתאם לתנודות המתח. לקו זה, קיימים אביזרי  Smart-UPS העוזרים להתאים ולענות על צרכים בהגנה על צריכת החשמל.

מערכות חד פאזיות ב-UPS

UPS מיועדים לספק חשמל רציף לציוד קריטי במקרה של הפסקת חשמל. ישנם שלושה סוגים עיקריים של UPS: מקוון, קו אינטראקטיבי והמתנה. ניתן לעצב את כל שלושת הסוגים הללו כמערכות חד פאזיות.

UPS חד פאזי On-Line

 

UPS מקוון הוא סוג של UPS המספק אספקת חשמל רציפה על ידי המרת קלט ה-AC ל-DC, המשמש לאחר מכן להפעלת העומס. ב-UPS חד פאזי מקוון, כניסת ה-AC מתוקנת ל-DC, המשמשת לאחר מכן לטעינת בנק הסוללות. מתח ה-DC מומר בחזרה ל-AC, המשמש להפעלת העומס.

UPS חד פאזי מקוונים מציעים את הרמה הגבוהה ביותר של הגנה, מפני הפסקות חשמל ותנודות מתח. הם מספקים אספקת חשמל נקייה, יציבה ורציפה לעומס, גם בזמן שיבושי חשמל קשים. הם נמצאים בשימוש נפוץ במקומות קריטיים כגון מרכזי נתונים, בתי חולים ומתקנים תעשייתיים.

UPS חד פאזי Line-Interactive

קו אינטראקטיבי חד פאזי של UPS הוא מערכת אל-פסק (UPS) המספקת חשמל למערכת חשמל חד פאזי, כגון בית או משרד קטן. הוא מורכב בדרך כלל מיחידת גיבוי לסוללה (BBU) ומהפך, שממירים את האנרגיה האצורה מהסוללה לכוח AC שמיש.

 ה-UPS יכול להגן מפני גלי מתח, תקלות חשמל והפסקות חשמל, וכן מספק רמת הגנה מפני אובדן נתונים וקריסות מערכת עקב שיבושי חשמל. הקו האינטראקטיבי החד-פאזי של UPS משתמש בדרך כלל בווסת מתח אוטומטי המסייע בהגנה מפני תנודות מתח, כמו גם מתח יתר ותת-מתח. ניתן להשתמש ב-UPS במקביל לספק הכוח הראשי כדי לספק אספקת חשמל רציפה במקרה של הפסקת חשמל.

דילוג לתוכן